Okrouhlík je překrásné místo nedaleko města Jihlavy. Vznik české chatové osady tohoto názvu u stejnojmenného rybníku je datován rokem 1946, ale již dříve tu stálo několik německých chat a břehy rybníku byly vyhledávaným výletním místem Jihlavanů.
K Okrouhlíku vždy patřil sport. Hrál se volejbal, fotbal, pingpong…
V sedmdesátých letech se přidal i tenis. Nadšení osadníci postavili nemalým úsilím hřiště v bažinatém údolí při odtoku z malého rybníku. Prvním povrchem, na kterém se na novém hřišti tenis hrál, byl jemný říční písek, ale již po prvním tenisovém turnaji byl vyměněn za velmi kvalitní antuku.
Dřevěná kůlna na antuku a nářadí povýšila díky v době konání turnajů na bufet zvaný Batalion, v němž se prodávalo občerstvení, zejména pivo a zelená.
S tenisem neměl až na vyjímky nikdo z osadníků větší zkušenosti. Noví tenisté měli často ke hře osobitý přístup. Často se bylo možno i při turnajových zápasech setkat s podáním zespoda. Základní údery, zejména bekhend, zvládal každý po svém. Za zaznamenání stojí originální servis zvaný Papežova vývrtka.
První tenisový turnaj se odehrával v roce 1972 na písčitém povrchu. Jeho vítězem se stal Láďa Kroupa. Ve finále, které již přineslo kvalitní tenis, porazil Luboše Nováka.
Ke každoročním osadním singlovým turnajům postupně přibyl turnaj ve čtyřhře, veteránské singly a debly a turnaj superveteránů - rakváčů. Pravidelně vyhlašovanou trofejí na každém turnaji byla Štvanice, udělovaná nejaktivnějšímu a nejzábavnějšímu divákovi.
V roce 1989 přišel pád totalitního režimu, nadšeně vítaný také okrouhlickými tenisty. Svobodné demokratické ovzduší rozproudilo společenský život na kurtu a kolem tenisového kurtu vzniklo občanské sdružení Sportovní klub osada Okrouhlík.
Občanské sdružení se ujalo kurtu i Batalionu, stejně jako pořádání každoročních turnajů i jiných akcí. Za zmínku stojí zejména hudební festival Okrouhlické jaro. Ke kulturním akcím zbudovali členové sdružení za pomoci dalších osadníků kryté pódium na místě původního dřevěného Batalionu zděnou klubovnu se sociálním zázemím, vytápěním a šenkem.
Existuje mnoho slavných tenisových dvorců. Patří k nim centrkurty grandslamových turnajů, honosné a dokonale upravené dvorce v zámeckých zahradách nebo kurty vyhlášených tenisových akademií. Tenisový areál na Okrouhlíku je ojedinělý řadou vyjímečných vlastností. Díky moudrým stavitelům - zakladatelům je dvorec začleněn do okolní přírody tak, že splňuje oficiální normy a přitom téměř nikdy nevysychá a kropit antuku je nutno jen ve velkých vedrech. Ani sebevětší déšt nerozmáčí povrch. Vítr prakticky nikdy nekazí požitek ze hry. Klid je zde dokonalý. Kde jinde je možno hrát nebo posedět po tenise při zurčení potoka, zpěvu ptáků a skřehotání rosniček?
Tato webová stránka používá soubory cookie k personalizaci obsahu a měření využití webových stránek, abychom zlepšili Váš zážitek z návštěvy těchto webových stránek. Zvolte prosím Vámi preferovanou variantu využítí cookies.